Blog, który wkaże Ci drogę do osiągnięcia sukcesu

Poznaj naszą redakcję

Zagadnienia prawne z ochrony danych osobowych

Kornel Mazurek 2021-08-22 0 komentarzy
Zagadnienia prawne z ochrony danych osobowych

Zapisy wspomnianych aktów prawnych jasno określają, jakie czynności należy podjąć, by chronić przetwarzane dane przed nieuprawnioną autoryzacją lub wyciekiem. Tyczy się to w szczególności danych wrażliwych, takich jak imię, nazwisko, adres, numer konta bankowego czy karty kredytowej, a które są przecież stałym elementem każdej transakcji online. 

Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest poinformowanie klienta lub kontrahenta, w jakim zakresie oraz przez kogo przekazane przez nich informacje zostaną przetworzone. W tym celu do każdego zamówienia powinna być dołączona klauzula zgody na przetwarzanie danych osobowych o odpowiedniej treści. Osoba składająca zamówienie lub dostarczająca towar do sklepu musi wyraźnie określić, że zapoznała się z takim zapisem i zgadza się na to, by udostępnić swoje dane do przeprowadzenia całej transakcji. Respektuje również fakt, że przedsiębiorca po wykonaniu zlecenia nie powinien korzystać z udzielonej wiedzy.

Problematycznym dokumentem, z którym nie potrafi sobie poradzić wielu właścicieli sklepów online, jest rejestr przetwarzania danych osobowych. Wsparcie przy interpretacji przepisów prawa odnoszących się do tego typu dokumentu oraz pomoc przy jego tworzeniu proponują pracownicy kancelarii, która ogłasza się na stronie internetowej r-legal.pl. 

Warto zlecać okresową aktualizację stosowanych podczas prowadzenia biznesu w sieci dokumentów specjaliście. Dzięki temu ma się pewność, że działa się według aktualnej podstawy prawnej, a zawarte w regulaminach i instrukcjach zapisy są prawidłowe.

Skomentuj wpis